Peta konferencija polaznika Istraživačke stanice Petnica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


POSTER KAO NACIN PREDSTAVLJANJA RADA

UPUTSTVO ZA PRAVLJENJE POSTERSKIH PREZENTACIJA RADOVA
POLAZNIKA ZA KONFERENCIJU U PETNICI

Jedan odnacina predstavljanja rada na naucnim skupovima je i posterska prezentacija. Posterskom prezentacijom ucesnicima i gostima konferencije prikazuju se rezultati dobijeni istraživanjem. Svaki poster je skracena verzija napisanog rada. Dobijeni rezultati predstavljaju se kroz tekst, tabele, grafike, fotografije...
Dobar poster sa malo reci, grafika, tabela, kaže mnogo, pri cemu pronicljivost i kreativnost autora dolazi do punog izražaja.
Iako je poster skracena verzija naucno istraživackog rada, tekst svakog postera treba da sadrži sledece delove:

1. UVOD

2. MATERIJAL I METODE RADA (EKSPERIMENTALNI DEO)

3. REZULTATE I DISKUSIJU

4. ZAKLJUCAK I

5. LITERATURU

Odnos pisanog teksta i ilustracija na posterima je razlicit i o tome posebno treba voditi racuna. Po pravilu, posteri sa manje teksta a više razlicitih ilustracija su uocljiviji, lako se pamte, pa samim tim su i efektniji i korisniji.

Tekst postera treba da bude pažljivo odabran, da sve što je bitno bude i receno (nikako nedoreceno i nejasno) ali i bez suvišnih detalja. Treba imati na umu da onaj ko gleda poster nece gubiti vreme i muciti oci da cita neinteresantan odnosno neinformativan tekst. S druge strane, u tekstu moraju biti prikazane sve bitne faze rada.

Dobijeni rezultati treba da budu jasno predstavljeni i ilustrovani. Rezultati su uocljiviji ako su predstavljeni razlicitim vrstama grafika (histogrami, "pite"...) a ne tabelama. Grafikoni, crteži, karte, skice, forografije, tabele... moraju biti pravilno uradeni, tj. moraju imati naslov, legendu, obeležene ose, pravilno napisane jedinice mera u skladu sa SI-om, dobro izabrane skale, dobro izabrane boje, podešen kontrast. U slucaju da graficki prilog nije delo nekog od autora rada, korektno je ispod priloga navesti ime autora i/ili informacije o pravu upotrebe priloga. Ovo se posebno odnosi na fotografije, karte, skice.

Pri tehnickoj pripremi postera mora se voditi racuna i o velicini slova i ilustracija zbog njihove bolje vidljivosti.

Prilikom izrade postera poželjno je koristiti razlicite boje kako ilustracija (grafici, slike, fotografije...) tako i za podlogu na koju se one postavljaju.

Velicina posterskog panoa je 70 x 100 cm (širina x dužina), što znaci da svi tekstovi, tabele, grafikoni i ostali prilozi mogu zauzeti ukupno osam strana A4 formata. Tekst bi trebalo (ali i nije neophodno) da bude otkucan u fontu Times i to:

- NASLOV - velicinom maksimalno 60 pt i bold. Treba nastojati da naslov rada ne bude predugacak i da stane u jedan red (maksimalna dužina reda je 70 cm). Ukoliko se naslov rada mora pisati u dva reda, autorima se prepušta da sami izaberu velicinu slova u zadatom fontu i da ga na najbolji nacin uklope u raspoloživi prostor na posteru.

- IME (IMENA) AUTORA - velicinom maksimalno 48 pt. Ispred imena autora ne stavlja se naznaka autor ili autori, jer se to po usvojenoj metodologiji pisanja istraživackih radova podrazumeva.

- TEKST - velicinom maksimalno 20 pt, a podnaslovi istom velicinom samo velikim slovima i bold.

- TABELE, GRAFICI (nazivi) i PODACI U TABELAMA - velicinom maksimalno 18 pt.

U Petnici cemo vam obezbediti samo panoe, a na vama je da sa sobom ponesete sav neophodan materijal: Pripremljen i odštampan sadržaj postera, makaze, lepljivu traku, ciode i sve što mislite da ce vam biti potrebno za postavljanje postera. Kao na svakoj konferenciji i u Petnici ce biti obezbedene "ekstra" usluge tipa fotokopiranja, štampanja, izrade vizit karata i sl., ali i sa "ekstra" cenama, pa bi bilo mudro da sve to ponesete sa sobom!

ISP home | Kontakt | ©2003 Petnica Science Center StatCounter - Free Web Tracker and Counter StatCounter - Free Web Tracker and Counter